Rozhodnutí

21.05.2015 17:53

Každý z nás prošel nějakým těžkým obdobím. A všichni jsme to přežili. Nicméně někteří lidé se s tím vyrovnají snáz, než druzí. V čem je jejich tajemství?

Profesorka Carol Morganová z university v Ohiu má zato, že to spočívá v našem vztahu k tomu, co se děje.

Tady je 13 věcí, na které bychom měli pamatovat v těžkých životních obdobích.

1. Co je, to je

Známý Budhův výrok říká: „Vaše utrpení je vyvoláno vaším protivením se tomu, co jest“.

Zamyslete se nad tím minutku. Znamená to, že utrpení vzniká pouze tehdy, když odmítáme přijmout, co se děje. Pokud na tom můžete něco změnit, pak přijměte patřičná opatření. Jestliže něco změnit není možné, máte dvě možnosti: přijmete situaci a zbavíte se toho negativního, co z ní vyplývá, nebo můžete dlouho, hluboce a náruživě trpět.

2. Problém se stane problémem teprve tehdy, když ho tak nazvete

Často jsme sami sobě těmi nejhoršími nepřáteli. Štěstí skutečně závisí na úhlu pohledu. Pokud něco berete jako problém, jsou vaše emoce a myšlenky nasyceny negativem. Zamyslete se raději nad tím, jaké poučení byste mohli ze situace vyvodit – a ona z ničeho nic problémem být přestane.

3. Chcete-li věci změnit, změňte neprve sebe

Váš vnější svět je odrazem světa vnitřního. Nejspíše znáte lidi, jejichž život je plný chaosu a stresů. Není to snad proto, že oni sami žijí jaksi nahodile? Rádi si říkáme, že se měníme pod tlakem okolností. Ve skutečnosti to ale má fungovat právě opačně: musíme změnit sebe, abychom změnili okolnosti.

4. Pojem „nezdar“ neexistuje – existuje pouze možnost něco se naučit

Slovo „krach“ musíte ze svého slovníku prostě vyloučit. Všichni velcí lidé než dosáhli úspěchu se znovu a znovu setkávali s nezdary. Edison to vyjádřil takhle: „Když jsem vynalézal žárovku, nebyl jsem nikdy neúspěšný. Jenom jsem prostě objevil 99 způsobů, jak fungovat nemůže“. Ze svých takzvaných nezdarů se snažte něčemu naučit. Přemýšlejte, jak to příště udělat lépe.

5. Pokud jste dosud nedosáhli toho, co si přejete, znamená to, že už je to na cestě

Vím, že někdy je těžké tomu věřit. Ale je to pravda. Obvykle když se ohlížíme za svým životem, všímáme si, že dobré věci většinou přicházely potom, co se nám něco nepodařilo. Možná, že zaměstnání, do kterého vás nepřijali, by vás odvedlo od rodiny, zatímco to, které máte teď, to nevyžadovalo. Věřte, že všechno se zkrátka děje tak, jak se dít má.

6. Važte si přítomné chvíle

Nikdy se nebude opakovat. Na každém okamžiku vašeho života je něco cenného, nedovolte, aby vás to jen tak minulo. Možná, že byste jednou litovali chvil, které se vám dnes nezdají být šťastné.

7. Zbavte se přání

Většina lidí žije s „připoutaným rozumem“. Znamená to, že svým přáním přikládají velký význam, a pokud nedosáhnou toho, co si umínili, posunují se jejich emoce k negativu. Zkuste místo toho praktikovat „odpoutaný rozum“ -  pokud si něco přejete, budete se cítit stejně šťastni, ať už toho dosáhnete, nebo ne. Vaše emoce přitom zůstanou neutrální nebo kladné.

8. Pochopte své strachy a buďte za ně vděční

Strach může být výtečný učitel. Překonání strachu nás často přiměje přiblížit se  k vítězství. Já například, když jsem ještě studovala, jsem měla velký strach z veřejných vystoupení. Proto se dnes bavím tím, že nejen každý den vystupuji před velkými skupinami lidí jako učitelka, ale dokonce je učím umění veřejného projevu. K překonání strachu stačí pouze praxe. Strach je pouhou iluzí.

9. Dovolte si cítit radost

Věřte nebo ne, znám až příliš mnoho lidí, kteří si nedovolí být veselí. Dokonce ani neumějí být šťastní. Někteří z nich jsou natolik závislí na svých problémech a vnitřním chaosu, že bez nich by snad ani nevěděli, kým jsou. Proto se snažte prožívat štěstí. Nemusí to být nic velkého, ale je důležité soustředit se na radostné okamžiky, ne na těžkosti.

10. Nesrovnávejte se s jinými

A pokud už se srovnáváte, pak s těmi, kdo jsou na tom hůře, než vy. Nezaměstnaný? Buďte vděčni aspoň za to, že dostáváte podporu v nezaměstnanosti. Většina světa žije ve stavu krajní bídy. Nepodobáte se Angelině Jolie? Myslím, že se jí podobá jen málokdo. A vy jste nejspíš mnohem přitažlivější, než většina lidí. Na to se soustřeďte.

11. Nejste oběť

Jste obětí pouze a jedině svých vlastních myšlenek, slov a skutků. Nikdo nedělá nic zvláště kvůli vám nebo proti vám. Sami vytváříte vlastní zkušenost. Přijměte osobní odpovědnost a uvědomte si, že těžkosti dokážete přežít. Je třeba jenom začít: změnou myšlenek a činů. Zbavte se mentality oběti a staňte se vítězem.

12. Všechno se může a bude měnit

„To přejde“ je jedno z mých oblíbených úsloví. Když uvízneme v nějaké nedobré situaci, zdává se nám někdy, že z ní není východiska. Zdá se, že už to tak prostě zůstane. Ale víte co? Změní se to! Nic není věčné kromě smrti. Takže zapomeňte na obvyklou myšlenku, že takhle už to zůstane. Nezůstane. Ale budete muset jednat, abyste změnili situaci. Žádným kouzlem se sama od sebe nezmění.

13. Všechno je možné

Zázraky se dějí každý den. Je to pravda. Škoda, že v jednom článku nejde vypsat všechny podivuhodné věci, které se kdy přihodily mým známým – od vyléčení ze čtvrtého stádia rakoviny po nenadálé setkání s bývalým partnerem. Takové věci se dějí stále. Musíte prostě věřit, že to tak je. Jakmile jednou uvěříte, dokážete vyhrát bitvu.

( Carol Morganová )

                                                       

Na okraji každé propasti

pevnou zem pod sebou máme

však nezvratně v této oblasti

se země i život  láme

 

a tak ten krok přece uděláme!

(Allan Aster)

  

      

Skutečná otázka není, zda existuje život po smrti, ale, zda před smrtí žijeme.

/Osho

Rozhodnutí

10.11.2015 22:24
Člověk musí v životě odejít daleko, aby našel sám sebe. Musí hodně ztratit, aby se dokázal těšit z toho, co mu zůstalo. Musí vyslechnout spoustu lží, aby rozeznal pravdu. Musí hodně vytrpět, aby poznal skutečné štěstí a musí se nesprávně zamilovat, aby našel skutečnou lásku.  
28.05.2015 00:00
Z trápení, která si nesete stále sebou, vznikají psychické i fyzické neduhy a nemoci. Mnohdy vám brání pokračovat v další životní cestě. Udělejte rozhodnutí, že už se nebudete trápit nad věcmi, které nemůžete změnit. Průsery se v životě prostě stávají. Můžete zvolit přístup, že když budete...

Jsou jenom dva dny v roce, kdy nemůžete opravdu nic dělat.

Jsou to Včera a Zítra.

Takže, právě Dnes je vhodný den na to, abyste milovali, věřili, jednali, prostě – žili.

/ autor neznámý

 

"Abyste měli výsledky, které většina lidí nemá, musíte dělat věci, které většina lidí nedělá."

/Stáňa Mrázková

 

Kontakt

Poezie - šálek kávy " U Divíška" patriciahlavsova@centrum.cz