Povídám si na facebooku o slovech a slovíčkaření

13.08.2017 14:03

Karel Popek  sdílel názor ve skupině  "Duchovní seznamka a povídání"

                 Nevhodná slova  už delší dobu si všímám,  jak v obrovském množství se toto děje.

Sami sebe programujeme destruktivním směrem. Jsem přesvědčen, že většina nemá vůbec tušení, co tím tvoří. Jelikož myšlenky a slova jsou tvůrčí, měli bychom více přemýšlet o čem přemýšlíme a také pak hovoříme. (Pár příkladů, zamysleme se nad podstatou těchto slov a jejich významem. (Mám tě šíleně ráda, je mi hrozně dobře, strašně se mi to líbí, je mi děsné horko, atd.) Když jdeme do podstaty těchto slov – šíleně – šílenost, strašně – strach, děsné - děs, hrozně je samo o sobě hrozné.

Často ti, kteří tvrdí, že je jim hrozně dobře, jsou na emoční houpačce a po nějaké chvíli si všimnou, že je jim už jenom hrozně, neuvědomujíce si, že si toto přesvědčení uložili do podvědomí sami a to se jim pak zhmotňuje na základě povelu z původního významu slova.

Proto milí přátelé, všímejme si více, co ve skutečnosti mluvíme a tím i v nejbližší budoucnosti pak prožíváme. A s láskou a pochopením můžeme upozorňovat i druhé, že to stojí za zvážení.

Děkuji.

Mě to nepřijde smutné, právě naopak. Ta hra se slovy je zajímavá a legrační a nemyslím si, že má na člověka, tedy jeho psychiku nějaký špatný vliv.

Akorát to zní dost nelogicky, proto je to i mnohdy vtipné. Jazyk se stále vyvíjí i smysl jeho slov a dnes je např. moderní říkat - to je hustýýý! A všichni víme, co to znamená. :)

Patricie 

Tajemství českých rčení

Jak vznikly obraty, které denně používáte i vy? Čeština je jazyk nesmírně bohatý a hravý. Existuje mnoho ryze českých rčení, která ani pořádně nejdou přeložit a která tvoří nezbytnou součást českého folkloru a jsou používána už po generace.

Když rčení říkáte, nejspíše ani nepřemýšlíte nad jejich významem nebo nad tím, jak ono dané rčení zrovna vzniklo. Poodhalili jsme pro vás roušku historického tajemna a nyní máte jedinečnou možnost zjistit, co vlastně znamená, když jste z něčeho jelen, děláte něco o sto šest, pošlete někoho do háje nebo máte máslo na hlavě.

 1. O sto šest

Dělat něco o sto šest znamená dělat to naplno. Vše začalo u sázky dvou přátel uzavřené v roce 1880, kde jeden se vsadil s druhým, že do svátku sv. Jana Nepomuckého získá přízeň dívky, do které byl zamilovaný. V den, kdy započalo jeho úporné snažení o srdce své vyvolené, zbývalo do 16. května, kdy se slaví Nepomuckého svátek, 106 dní.

2. Jdi do háje 

Dnes velmi nevinně znějící nadávka, kterou nejspíše v konkurenci vulgárních termínů, kam můžete někoho poslat, nikoho nepobouří a neurazí. Dříve ale slovo háj znamenalo hřbitov, tudíž pokud jste někoho poslali do háje, naznačovali jste mu tím, že by měl zemřít. To už tak mile nezní. 

3. Být z něčeho jele

Rčení, které poukazuje na něčí zmatenost a nedostatek důvtipu, vzniklo za první světové války, kdy čeští vojáci museli v rámci císařské armády Rakouska-Uherska bojovat po boku Maďarů. Ti se během nástupu hlásili při vyvolání svého jména právě vykřiknutím slova "jelen", což je maďarský výraz pro "přítomen". To, že maďarština používá slovo, které zní jako české jméno zvířete, spolu s často nízkou inteligencí maďarských branců, přišlo Čechům legrační a celé se to ujalo a používalo i po válce.

 4. Houby s octem

Když se o někom řekne, že o něčem ví houby s octem, znamená to, že neví o dané věci vůbec nic. Mluví o ničem. S nějakými hříbky v láku to ale nemá nic společného. Původ rčení je nutno hledat v bibli, kdy ukřižovanému Ježíši, který trpí žízní, římský voják posměšně podá na kopí napíchnutou houbu namočenou v octu. Tedy něco, z čeho se rozhodně nenapije a je to tedy úplně k ničemu. 

5. Oslí můstek 

V přeneseném významu označení spojení dvou nesouvisejících témat vzniklo v dobách, kdy byla jízda na oslu levnější formou jízdy na koni. Osel, ale na rozdíl od koně neuměl přejít, nebo přeskočit ani sebemenší příkop a všude se tak musely stavět malé lávky, aby se jezdec vůbec někam na oslu dostal. Zmapováno je i první použití sousloví oslí můstek v dnešním významu, které použil ve 14. století filosof Jean Buridan. 

6. Dávat si bacha 

Takto vypadal obávaný kancléř Alexandr Bach, podle kterého si bacha nedáváme. Poměrně rozšířené vysvětlení je, že synonymum k tomu, když si má někdo dávat pozor, vzniklo podle jména absolutistického kancléře Alexandera Bacha, před kterým se každý musel mít na pozoru. Realita je ale prozaičtější, "bacha" si totiž lidé dávali už dávno před Bachovým narozením, jedná se o českou zkomoleninu německého "Obacht!", což znamená v žargonu zlodějů právě "dej si pozor". 

7. Je to na draka 

Prohlášení, že je něco k ničemu, je v této formě takové téměř až pohádkové. Nenechte se ale mýlit, místo pohádek o dracích je původ rčení nutno hledat tak leda ve slovníku německých vulgarismů. Drak totiž není ničím jiným než zkomoleninou německého "Dreck", což znamená výkal. Tudíž když je něco na draka, je to zároveň na ho*no. 

8. Kout pikle 

Nejslavnější pikle asi kuli proradní rádci ve známé  pohádce "Šíleně smutná princezna". Dnes podobní jedinci sedí v parlamentu. :) Hovorový výraz pro to, když na někoho vymýšlíme nějakou zákulisní a nekalou věc, kupříkladu spřádáme jakýsi komplot. Pikle je pak množným číslem slova pikel, což byla malá středověká bodná zbraň, která šla lehce ukrýt a pak někomu nepozorovaně vrazit do zad. Její výroba měla tedy s dnešním intrikařením leccos společného. 

9. Být v čudu 

Většina lidí chápe tento výraz pro to, že někdo nebo něco zmizelo tak, že se jedná o zkomoleninu "být v čoudu", tedy utíkat pryč tak, že se za člověkem práší. Historie nám nabízí ještě jedno humornější vysvětlení. ČUD neboli Českomoravské úvěrové družstvo byl podnik, který lidem nabízel půjčky. Jeden ze zakladatelů svou kampeličku vytuneloval a s penězi zmizel neznámo kam. Ti, kteří přišli o peníze, tak rázem věděli, že jejich úspory jsou v "ČUDu". 

10. Chytat lelky/ lelkovat

 Lelek - malý líný pták, jehož chytání je zbytečné. Lelek je malý hnědý pták, který celý den spí a aktivní je jen k večeru, kdy loví hmyz. Líní lidé, kteří nic nedělají, jsou tak stejní jako tento ptáček. Co se jeho chytání týče, ptáčníci věděli, že právě vzhledem k neaktivitě lelků je přes den prostě chytit nemohli a tak úsloví s chytáním lelků používali k naznačení toho, že se zabývají něčím zbytečným a nepotřebným.

/ zdroj internet /21.10.217

 

Ahoj :) Pěkný den všem

Co říkáte na nový módní hit - říkat v každé větě - slovo - JAKOBY?

Tento trapný nešvar se ujal velice rychle a už se bežně používá v české mluvě, jako kdysi populární - ty vole.

Je to komické i zároveň nechutné, slyšet toto slůvko v každé větě od reportérů v médiích, politiků, umělců, sportovců a jiných významných osobností. Přitom jejich věty znějí nepochopitelně trapně a blbě, protože tímto slůvkem věty ztrácí smysl a slova si navzájem odporují.

A jak vy jste na tom? Používáte toto slůvko také? Nebo si to už ani neuvědomujete? A víte vůbec, co to znamená? :) 

 

P.S. Venku jakoby byla mlha takže se mi jakoby vůbec nechce ven, ale jakoby bych se měla jít projít.

Asi se na to jakoby vykašlu a raději se kuknu na film. :)  

 

/21.10.2017

 

 

Otázky na facebooku

Moje odpověď na jednu takovou otázku je tady  Chtěla bych být dnem splněných přání dobrých lidí na celém světě. :*) 

Kontakt

Poezie - šálek kávy " U Divíška" patriciahlavsova@centrum.cz