Dejte si se mnou šálek kávy

11.11.2014 07:41

     

Přeji všem příjemnou pohodu a dobrou náladu

Pokud začínáte číst, je to dobře a velmi mě to těší. Proč jsem vlastně začala psát svůj blok? Psala jsem hodně do diskuzí pod články na internetu a občas mě napadly nějaké verše, vložila jsem je mezi příspěvky a mnoha lidem se to líbilo. Ocenili mou tvorbu. Pobavilo je to a potěšilo. Podlehla jsem naléhání svého syna a přesvědčování svého přítele, ať utřídím a uložím své verše a ostatatní už přišlo tak nějak samo.

Snad i vás to pobaví a potěší, zaujme a možná i poučí.

Cítíte tu kouzelnou vůni kávy?  Odpočívejte, relaxujte.  Jen ta nejkvalitnější zrna svých myšlenek umelu, stejně tak, jako ta zrna kávy, na ten nejlahodnější mok. Mým smyslem života je, prožít ho plnohodnotně, dávat radost. Vy, kteří se cítíte být  osamoceni, nemocní, slabí, přijměte mou otevřenou dlaň a šálek kávy na povzbuzení. A vy ostatní, pijte, jenom tak, pro dobrou pohodu.

 

A proč  jsem nazvala svůj blog  -  šálek kávy?

Káva je mým oblíbeným nápojem, mým životabudičem, pochoutkou, mou součástí. Nabízím vám pár zajímavých informací o tomto lahodném nápoji.

Káva se stala velmi oblíbeným a vyhledávaným nápojem po celém světě. Snad jen ve Velké Británii soupeří o prvenství s jiným nápojem a tím je čaj. Pokud Britové pijí kávu, tak především instantní.

V některých státech se slaví svátek kávy, jsou to dny nazvané „Den kávy“. Slaví se v měsíci říjnu, v měsíci mého narození.

Ve Francii mají rádi kávu poněkud slabší, zato si ji vychutnávají velmi často a její popíjení v četných kavárnách je pro Francouze běžnou součástí života. Ve dnech 19. a 20. října si francouzští příznivci kávy připomínají její svátek.  Káva je ve Francii víc než oblíbená už od 18.století.

V Itálii si pochutnávají na kávě se silným, výrazným aroma – na espressu anebo cappuccinu. Jako první na světě, začátkem 20. století, byli právě Italové, ve výrobě  profesionálního přístroje na výrobu espressa. Pro Italy je typické zaskočit si několikrát denně do kavárny na maličký „rychlý šálek“ tohoto pressa.

Německo a Rakousko patří mezi země s velkou spotřebou kávy. Němci vypijí v průměru čtyři šálky denně. Káva se připravuje z kvalitních druhů arabiky. Příprava je různá, používají se mnohá ochucovadla. I obyvatelé Rakouska jsou zvyklí po ránu sáhnout po šálku kávy, zvláště obyvatelé Vídně, která je považována za Mekku milovníků kávy. Vídeňská káva – silné espreso s porcí šlehačky vystupující ze šálku se už dávno stala pojmem.

Obyvatelé severských států patří mezi velmi náročné spotřebitele a pijí pouze nejkvalitnější druhy kávy. Ve Finsku se téměř vůbec nepije instantní káva, ve Švédsku je naopak její obliba značná. Přestože v obou státech se káva připravuje rozdílným způsobem, výsledná káva je vždycky chuťově bohatým nápojem.

Ve Švédku je například nejoblíbenější kávou tzv. grug, který se připravuje v otevřené měděné nádobě, do vody se pak přidá hrubě mletá káva a vaří se tak dlouho, dokud není úplně hustá.

V USA se pijí různé druhy kávy, nejvíce snad espresso. Příkladů je mnoho, ale třeba Caffé noir (černá káva) je typickým nápojem pro oblast New Orleansu. Populární je kombinace kávy s různým alkoholem nebo kořením. Používá se brandy, hřebíček a pomerančový nebo citronový sirup.

Za zmínku stojí jistě i Japonsko, kde je káva sice velmi drahá, ale k dostání také ten nejlepší a nejdražší druh kávy – Blue Mountain. Silná káva typu espresso se zde vůbec nepije, neboť Japonci dávají přednost kávě světle pražené. Také zájem o cappuccino je zde téměř nulový, protože ani pití mléka není v oblibě. Specialitou v této zemi je káva konzervovaná, která se prodává teplá i studená. Japonsko je zemí, kde se slaví svátek kávy, který připadá na 1. října.


Tak, ať vám šálek dobré kávy slouží k užitku i k potěšení.

 

                                          

 

Verše

11.08.2019 11:23
Vážení návštěvníci,  čtenáři a milovníci poezie, připravuju verše do celostátní soutěže se zahraniční účastí. Po skončení soutěže, zveřejním všechny nové básně. Děkuji za pochopení a přízeň :*)
01.08.2019 12:27
Hříšné sny vkrádají se do spánku tvé teplo v mých dlaních otevírá svítání   po cestách prach a v lukách vůně heřmánku v kostelíku zvoní k pokání   vůně kávy láká mě z postele malinový koláč drobím na polštář "zdravím tě líná neděle"   buď požehnaná chvíle říkám si tiše a zavírám...
08.05.2019 19:32
Zase voní máj načechrané náruče šeříků objímají bezejmenné rovy křížky hrdinů posmutněle zdraví nebe bílé okvětí snáší se zdobně do alejí v nekonečném života běhu poslední vzpomínky zetlejí a obrátí se v prach jen oslavné písně...
07.04.2019 23:07
  Chodíme po špičkách kolem svých bolestí starosti všedních dnů jako kamínky v botě tlačí pohladit úsměvem mnohdy stačí když znaveni padáme do peřin vkrádáš se do mých snů a já tvým lehce uvěřím chodíme po špičkách kolem svých radostí chodníčky sypeme štěstím odhodláním a vírou a taky...
25.03.2019 23:06
 Vítr svál slzy i popel        vzpomínek  nový den červánkem hoří nemilosrdný budík všednosti dnů vzdušné zámky boří mozaiky poslední kamínek chovám si v srdci na památku to prý se...
27.11.2018 20:38
  Trubači z lesů pyšně si chodí podzim zádumčivý pomalu loučí se po listech pozdravy posílá .... rozfoukané zlatoví  a jinovatkou zdobené šípky napoví, že královna v bílém přichází
27.10.2018 18:56
 Vzpomínky stékají po okenních sklech na parapetu tančí kapky tanec bláznů               marných slibů milencům  reznou v uších jako z hladových polí hlasy...
28.09.2018 12:43
verše do soutěže literárních talentů "Vyšehradská vize" Noční vánek z obtěžkaných polí sliby milenců šeptá vzduch voní láskou kytice vlčích máků  hoří jako dívčí klíny zvědavý měsíc od lesa vykresluje stíny a padající hvězda na hříchy se neptá   umlkly hlasy ptáků tichá je řeka touhy...
15.08.2018 21:47
verše do soutěže literárních talentů "Vyšehradská vize" Vlčí máky Vůně heřmánku ve vlasech  a krůpěje krve na bílé košili      rozkvetly vlčí máky v obilí pod srdcem srdce tluče duha nadějí a snů barví nebe živote, zastav se na chvíli     kvetou vlčí...
30.05.2018 21:36
  Ewa Kubanová (příspěvek na facebooku) poezie Evien Bílá košile v každém stehu cítím lásku cítím bolest až vůbec nic necítím jen tupý stav au kapky krve kreslí mou náladu na bílé košili tvůj obraz - dívám se škvírou na svět - Karel Drábek   .........roztrhej košili, pak větší...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

To, co způsobuje stárnutí, není věk, ale opouštění ideálů. -  K. Světlá

Články

Možná si už mnozí z vás říkáte, že neustále něco kopíruji a vkládám si do svého blogu. Nevykrádám cizí myšlenky!

Jenom si prostě sobě pro potěchu a tedy i vám, ukládám texty, které mě oslovily, zaujaly a jsou stále aktuální. A takové, se kterými sdílím svůj názor, nebo mohu oponovat, ale jsou i tak pro mě přínosem.

Mám je zde uchované, jako ve svém deníčku a mohu si je kdykoliv přečíst a uvědomit si tak jejich sílu a hodnotu.

Myslím si, že internet umožňuje šířit myšlenky lidí, předávat si zkušenosti, bolesti i radosti.

Články, které jsou zajímavé a inspirativní, je dobré předávat dál a jistě to potěší i samotné autory.

Mně osobně mnohé myšlenky velmi pomohly a věřím, že stejně tak mohou pomoci i tomu, kdo sem zabloudí, přečte si ten článek a ocení tuto možnost, protože jinak by o něm třeba vůbec ani nevěděl.

 

Každé umění je nápodobou přírody./Seneca
 

Zamýšlím se nad životem a jeho věčným během. Co je to život a co je jeho smyslem? Připomíná mi louku.

Život je jako louka.

Zpočátku nesměle rozkvétá a jarní kvítka se chvějí ve větru, opatrně pozvedají své hlavičky a chtějí se rozhlédnout. Později, vysoká tráva s překrásnými květy hrdě hlásí svou krásu do světa, aby uschlá a uvadlá se sklopenou hlavou přijala ostrý vítr z hor. Mráz spálí louku a první sníh postříbří bývalou krásu. Až nastane ten čas, louka ulehne ke spánku, avšak opět  se probudí a další květy rozkvetou.

Stejně tak, jako život člověka, z bývalých se noví rodí.

Svá rozhodnutí nemusíte nikomu vysvětlovat, ani je před nikým obhajovat. Je to váš život. Žijte ho bez omluv./ J. Hole.

 

ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY - PROSBA O VŠEDNÍ DEN

Přináším tuto pěknou modlitbu autora Malého prince
Její splnění je mým přáním Vám všem.

Neprosím o zázrak, Pane, ale o sílu pro všední život.
Nauč mě umění malých kroků.

Učiň mě hledajícím a nalézajícím,
učiň mě sebejistým v pravý čas.

Obdař mě jemnocitem,
abych dokázal odlišit prvořadé od druhořadého.

Prosím o disciplínu, abych jen tak neproklouzl životem
a rozumně si rozdělil své dny, abych neprospal záblesky světla a vrcholy
a abych aspoň tu a tam našel čas na umělecký zážitek.

Dovol mi přesvědčit se o tom,
že snít o minulosti či budoucnost mi nepomůže.

Pomoz mi co nejlépe zvládnout to, co je nejbližší,

pomoz mi pokládat právě prožívanou hodinu za nejdůležitější.

Chraň mě před naivní vírou,
že v životě musí jít všechno hladce.

Daruj mi střízlivé poznání, že těžkosti, porážky,
neúspěchy a zklamání jsou přirozenou součástí života,
že díky jim rosteme a dozráváme.

Připomínej mi,
že srdce se často staví proti rozumu.

Pošli mi v pravou chvíli někoho,
kdo má odvahu říci mi pravdu s láskou.

Chléb každodenní dej mi pro tělo i duši,
projev Tvé lásky, přátelské echo, a aspoň tu a tam náznak,
že budu užitečný.

Vím, že mnoho problémů se řeší neděláním.
Dej, abych dokázal čekat.

Ať vždycky nechám Tebe i ostatní dohovořit.

To nejdůležitější si člověk neříká sám,
to nejdůležitější mu bývá řečeno.

Ty víš, jak velmi potřebujeme přátelství.
Dej, abych dorostl této nejkrásnější, nejtěžší, nejriskantnější a nejněžnější záležitosti života.

Vnukni mi pravou chvíli a pravé místo,
kde mohu zanechat balíček dobra,
slovy či beze slov.

Chaň mě před strachem,
že bych mohl promarnit svůj život.

Nedávej mi to, co si přeji,
ale to, co potřebuji.

Nauč mě umění malých kroků.


 

 

"Láska je pro smysl člověka

složitější než matematika,

mnohdy s neřešitelnými příklady."

Albert Einstein

                                                                                               jaro 2015

I mouchy lpí na životě a bojí se smrti./ čínské přísloví

Kontakt

Poezie - šálek kávy " U Divíška" patriciahlavsova@centrum.cz